Spotřebitelská nálada - listopad 2020

Pondělí, Listopad 30, 2020 - 09:53

 

Právě jsme publikovali listopadové výsledky pravidelného měsíčního průzkumu, který monitoruje spotřebitelskou náladu domácností během epidemie Covid-19 v ČR a na Slovensku.

Po razantním skoku na brzdu spotřeby v říjnu, je v listopadu podíl domácností, které omezují své výdaje v Praze a Bratislavě o 7% bodů nižší, tedy okolo 30%. Stejný podíl domácností omezuje své výdaje i v Ostravě, kde však meziměsíčně klesá podíl domácností, jež omezují spotřebu výrazně. Spotřebitelskému optimismu napovídá i fakt, že přes letošní těžkosti více než polovina domácností v Praze, Bratislavě a Ostravě plánuje utratit za vánoční dárky stejnou nebo vyšší částku než loni.

br.png

Vzhledem k domácí výuce většiny dětí tento měsíc, jsme se také zeptali rodičů, jak hodnotí online výuku svých dětí během posledního lockdownu. Hodnocení ukazuje na klasické Gaussovo rozdělení – nejvíce neutrálních a malé podíly extrémních hodnocení na obou stranách spektra spokojenosti. Zdá se, že rodiče přistupují na to, že online výuka bude běžný fenomén, přitom čas dětí strávený mimo školní budovu zatím překonává očekávání rodičů. Jak jsme zjišťovali těsně před začátkem školního roku v naší srpnové studii v Praze, Bratislavě a Ostravě rodiče si mysleli, že jejich děti stráví čtvrtinu ze školního roku výukou z domova. Tento čas je však nyní více než dvojnásobný.

ms.png

Více na nalada2020.eu.