Spotřebitelská nálada - leden 2021

Středa, Únor 3, 2021 - 09:27

 

SPOTŘEBITELSKÁ NÁLADA: VLIV COVID-19

Minulý týden jsme publikovali lednovou studii pravidelného měsíčního průzkumu, který monitoruje spotřebitelskou náladu domácností během epidemie Covid-19 v ČR a na Slovensku.

Výsledky z Bratislavy ukazují, že v prosinci a v lednu domácnosti výrazně omezily svoje nákupy a problémy způsobené pandemií Covid-19 se silně zakously do života společnosti. Meziročně omezilo svoje nákupy 42% domácností v prosinci a 40% domácností v lednu.

V lednu téměř polovina domácností omezila své výdaje za zboží dlouhodobé spotřeby, což je nejhorší stav od března minulého roku. Ruku v ruce s tímto údajem jde bezprecedentní údaj 80% domácností, které nyní nakupují méně v shopping centrech ve srovnání s dobou před pandemií.

sn-leden-2021.png

 

V lednu jsme se také zeptali na otázky spojené s investováním. Je pozitivním zjištěním, že jak v Ostravě tak v Bratislavě, jen jeden z pěti respondentů se a priori nezajímá o investování a nikdy by neinvestoval. Naproti tomu 60% respondentů ví, že akciové trhy a kryptoměna Bitcoin zaznamenávají v posledních 12 měsících vysoké zhodnocení.

Byť pro investiční situaci byla zvolena nízká částka 50 Eur, dvě třetiny respondentů by se vyhnulo riskantní investiční strategii a zvolilo by obezřetný přístup. Mezi kritérii výběru investice dominuje samozřejmě návratnost, ale je zajímavá například nízká popularita kopírování portfolia podle známé osobnosti, na kterou sází populární platformy ze zahraničí jako eToro nebo XTB. Výsledky kritérií pro Ostravu shrnuje graf níže a váhy jsou velmi podobné i v Bratislavě a Praze.

 

 

Více informací z prosincového průzkumu najdete na webu nalada2020.eu.