Spotřebitelská nálada (červen 2020)

Pátek, Červen 26, 2020 - 16:41

Minulý týden proběhlo třetí kolo pravidelného, měsíčního průzkumu, který monitoruje spotřebitelskou náladu domácností během epidemie Covid-19. Průzkum je zaměřen na domácnosti v Moravskoslezském kraji a Bratislavském kraji. Tento měsíc byl sebrán pro referenci i vzorek respondentů v Praze.

Oproti minulým výsledkům je vidět, že klesá podíl domácnosti z Moravskoslezského kraje, které snižuji svoje výdaje. V březnu a dubnu omezila své výdaje každá třetí domácnost, v květnu jen každá čtvrtá domácnost a v červnu už jen každá šestá domácnost. Dvě třetiny domácností očekává, že v horizontu šesti měsíců bude jejich ekonomická situace stejná nebo lepší. Zdá se, že pro spotřebitele krize skončila, ačkoliv ekonomické důsledky první vlny ještě nedolehly plnou vahou a druha vlna může být před námi.

V Bratislavě se velmi zajímavě vyvíjí útrata domácností přes online a v nákupních centrech. Minulý měsíc, když byla nákupní centra zavřena, 30 % domácností uvedlo, že zvýšilo útratu za online nákupy v porovnání s dobou před koronavirovou krizí. Po otevření kamenných obchodů tento měsíc pouhých 16 % domácností uvádí, že zvýší svoje online nákupy. V ČR konverguje nárust online prodejů po třech měsících koronavirové krize k +25 %.
60 % domácností z Bratislavského kraje očekává tento měsíc snížení výdajů v nákupních centrech. Toto číslo přesně odpovídá stavu před měsícem v Praze, když se otevřely nákupní centra. Mimochodem tento měsíc v Praze sníží svoji útratu v nákupních centrech asi 40 % domácností, tedy významné meziměsíční zlepšení, ačkoliv návštěvy v porovnání s dobou před koronavirem zůstávají velmi nízké.
Více informací nabízíme na webu https://www.nalada2020.eu